Будівництво басейну – дуже відповідальний та досить трудомісткий захід. Дотримання технології будівництва басейну, незалежно від розмірів та призначення, є запорукою високої якості басейну та впевненості в тому, що експлуатація басейну не принесе неприємних сюрпризів.
Найдовговічніший та практичніший басейн – це, безумовно, басейн із залізобетонної чаші. Термін експлуатації такого басейну практично не обмежений. Тільки технологія будівництва басейну із залізобетонною чашею дає можливість надати йому будь-якої форми. Крім цього, такий басейн можливо обробити декоративними матеріалами (мозаїкою, плиткою, лайнером – армованою плівкою з ПВХ-напиленням).
До незаперечних переваг басейну з бетону можна віднести:
Залежно від способу забору води на фільтрацію басейни поділяються на скіммерні та переливні.
Скіммерний басейн – це басейн, у якого верхній шар води забирається через спеціальний пристрій – скіммер. Потім ця вода очищається, при необхідності підігрівається і надходить назад у басейн через систему форсунок. Рівень води в басейнах такого типу на кілька сантиметрів нижче за борт басейну. Такий басейн простіше переливного за насичення обладнанням, а також з конструктивної точки зору, що суттєво відбивається на його вартості у бік здешевлення.
За типом пристрою та способом монтажу скіммерні системи басейнів бувають:
Системи водозабору на базі вбудованих скіммерів встановлюються безпосередньо в бетонну чашу. Як правило, виготовлення отворів та встановлення закладних елементів скіммерної системи відбувається ще на етапі будівництва бетонної чаші басейну. Звичайно, установка скіммерів вбудованого типу може бути здійснена і на етапі експлуатації басейну, але в цьому випадку потрібно бути готовим до технологічного порушення монолітної гідроізоляції та руйнування оздоблювального шару чаші басейну.
Навісний скіммер - це зовнішній самодостатній пристрій водообміну води в басейні, що включає систему водозабору і систему повернення очищеної води, а також можливість підключення донного пилососа для підводного прибирання поверхні басейну.
Система навісних скіммерів застосовується для будь-яких типів басейнів, але в першу чергу оптимальна для вже побудованих басейнів. Застосування навісного скіммера дозволяє відмовитися від виготовлення отворів у готовій бетонній чаші, що порушують монолітну гідроізоляцію чаші басейну та руйнування декоративного шару оздоблення.
Переливний басейн – це басейн, в якому потік чистої води витісняє забруднену воду в переливний жолоб, що знаходиться по периметру басейну, а вже з жолоба вода надходить у накопичувальний бак, після чого забруднена вода забирається насосом для фільтрації і якщо треба підігріву. В басейні цього виду рівень води, як правило, знаходиться на рівні підлоги навколо басейну.
Технологічний цикл будівництва басейну із залізобетону займає близько двох місяців. За цей час проводяться такі роботи:
1. Проєктування бетонного басейну
При проєктуванні визначається призначення басейну, перелік обладнання, форма та розмір бетонної чаші басейну, профіль дна. На етапі гідростатичного розрахунку проводиться визначення товщини бетонних стін басейну та донної плити, марки та класу бетону, класу та діаметра основної арматури. На етапі проєктування необхідно врахувати рівень підземних вод та щільність ґрунту. Це робиться для того, щоб визначитися з обсягом будівельних робіт та способом їх проведення.
2. Підготовка основи басейну
Будівельні роботи починаються з риття котловану, створення піщаної подушки та виробництва залізобетонної плити, на якій монтується армокаркас майбутнього басейну.
У разі будівництва закритого басейну, вирішальний вплив на технологію робить факт того, чи будується бетонний басейн у процесі зведення будинку або впроваджується в існуючий фундамент збудованого будинку. У кожному конкретному випадку використовуються різні технологічні схеми будівництва залізобетонного басейну.
3. Виготовлення армокаркасу та встановлення заставних елементів басейну
При армуванні чаші залізобетонного басейну використовують арматуру періодичного профілю. Перед тим як приступити до етапу виливки бетонної чаші басейну необхідно провести встановлення та кріплення заставних елементів: донного зливу, форсунок, скіммерів, фар, протитечії тощо. Особливу увагу необхідно приділити жорсткості кріплення заставних, тому що в процесі заливання бетону та його затвердіння може виникнути садочна деформація, що призведе до деформування заставних, а виправити перекоси практично не можливо.
4. Монтаж опалубки
Одна з найвідповідальніших операцій при будівництві бетонного басейну – встановлення опалубки. На цьому етапі забезпечується проєктна форма чаші, точні розміри майбутнього басейну.
Опалубка може застосовуватись як багаторазова (уніфікована), так і одноразова (дерев'яна) опалубка. Якість монтажу опалубки надалі визначає необхідну кількість вирівнюючої суміші для виведення ідеально рівної поверхні чаші відлитого бетоном басейну (що вирівнює суміш є досить дорогим матеріалом), що відповідно позначиться на бюджеті будівництва.
5. Бетонування
Якість залізобетонної чаші басейну, в першу чергу, визначається способом заливання бетону.
На сьогоднішній день існує два основні способи заливання бетону:
При безперервній заливці чаша відливається в один прийом і в результаті виходить монолітною, без «холодних стиків». Це найбільш надійна технологія будівництва залізобетонного басейну. Однак цей підхід вимагає безперервного постачання бетону і найпередовішої будівельної техніки, що доступно лише будівельним компаніям із високою організацією виробничих процесів.
У другому випадку спочатку бетонується дно чаші, а вже після відливаються борти басейну. В цьому випадку потрібна герметизація «холодних стиків». Доведення чаші до заданих розмірів та вирівнювання форми проводиться спеціальними розчинами.
6. Гідроізоляція
Після зняття опалубки необхідно провести роботи з обмазувальної гідроізоляції залізобетонної чаші, що згодом збереже арматуру від корозії, а чашу від руйнування. Обсяг же робіт з внутрішньої гідроізоляції залежить від застосовуваних оздоблювальних матеріалів. Якщо в якості обробки буде застосовуватися лайнер (ALKORPLAN), то потреба у внутрішній гідроізоляції відпадає, а в разі використання як обробка мозаїки або кераміки доведеться підійти до гідроізоляції бетонного басейну грунтовно.
Після завершення етапу робіт із гідроізоляції бетонного басейну проводяться гідротехнічні випробування.
7. Декорування бетонного басейну
Нарешті залізобетонний басейн практично готовий і залишається провести декоративно-оздоблювальні роботи.
Для обробки чаші бетонного басейну (загляньте в нашу галерею), як правило, використовують плитку, мозаїку або спеціальну армовану плівку, лайнер (Alkorplan 2000, Elbeblue, Haogenplast).
Армована водонепроникна плівка Алькорплан 2000 застосовується для облицювання чаші басейнів як декоративний матеріал покриття верхнього гідроізоляційного шару та термоізоляції плавальних басейнів із залізобетонною чашею.
З різноманітної колірної гами плівкового покриття Alkorplan 2000 Ви можете вибрати для свого басейну будь-який колір, який органічно впишеться в навколишнє оточення і буде відповідати Вашим індивідуальним уподобанням.
Декоративна гідроізоляційна плівка Alkorplan 2000 застосовується як для монтажу при будівництві нового басейну із залізобетонною чашею, так і при ремонті (реконструкції) раніше збудованого басейну.
У світовій практиці будівництва басейнів мембрани ALKORPLAN успішно застосовується вже понад 30 років.
Застосування акрилового лаку в плівкових покриттях "Alkorplan 2000" забезпечує:
Параметри плівкового покриття для басейну Alkorplan 2000:
Плівка Алькорплан 2000 поставляється в рулонах довжиною 25 м та шириною 2.05 м або 1.60 м.
Товщина плівки Alkorplan 2000 – 1,5 мм.
* Часто басейн із залізобетонною чашею називають як: бетонний басейн, залізобетонний басейн, басейн із бетонною чашею, басейн із залізобетонною чашею, басейн з бетону і т.д. Всі ці поняття рівноцінні між собою і не є різновидом басейнів.